Kompozit Dolgu

ileDicle Fırat

Kompozit Dolgu

Çürüyen dişlerde, kırılan yada zedelenmeye mahruz kalmış olan dişleri onarmak için uygulanan bir kompozit reçine uygulamasıdır. Ayrıca bu uygulamalar görsel anlamda dişlerin daha uzun gözükmesi, dişlerin arasındaki boşlukların kapatılması ve diş çürüklerinin kapatılması ve sağlamlaştırılması gibi çeşitli yönlerde uygulanabilmektedir.Daha önceki yıllarda dişlerde amalgam dolgular olarak tabir ettiğimiz altın ve gümüşten oluşan dolgular kullanılmaktaydı. Bu dolguları hem diş hekimleri hemde hastalar oldukça itici bulurlar ağızda farklı bir tat uyandırırken görüntü olarak isenmeyen bir görüntü ortaya çıkmaktaydı.. Son zamanlarda gelişen teknoloji ile hem sağlamlık hemde estetik açısından uygulanan kompozit dolgular dişlerde bir anlamda görselliğide tamamlayan bir etki olmaktadır.

Kompozit dolgular nasıl yapılır ?

Diş hekimliğinde en çok kullanılan kompozit dolgular aynı zamanda en kolay ve en ucuz uygulanabilen estetik dolgular olarakta söylenebilir. Bir çok avantaja sahiptir. İlk olarak kolay uygulanabilir olması söylenebilir. Kompozit dolgular, hastanın dişlerine en yakın şekli ve rengi alabilir, kolaylıkla şekillendirilerek üzerinde cilalama işlemi uygulanabilir.Aynı gün içerisinde tek bir seansta yapılabilen kompozit dolgular, doktorunuzun renk skalası yardımıyladiş renginizi ve diş renginize uygun olan kompozit reçineyi seçer. Kompozit dolgunun uygulanacağı diş veya dişler üzerinde doktorunuz bir takım tamizleme ve pürüzleştirme işlemlerini yaptıktan sonra dişe uygulanan kompozit dolguya şekillendirerek ışık cihazı ile sertleştirme uygulanır. Yaklaşık olarak yarım saat yada bir saat kadar bir zaman içerisinde dolgu işleminiz tamamlanır. Eğer aynı gün içerisinde birçok dişinize bu işlemi uygulanacaksa bu saat dilimi değişebilir.Kompozit işleminden sonra dişler üzerinde renk bırakacak olan çay, kahve, sigara vb yiyecek ve içeceklerden birkaç gün kadar uzak durulmalıdır. Dişlerinizin temizliğine çok dikkat etmeniz düzenli olarak fırçala ve gargara işlemlerini uygulamalısınız.

Kompozit dolguların ömrü nedir ?

Ağızda yapılan her işlem sonucunda bir insan ürünüdür. Biz doğala en çok benzeyeni yapmaya çalışıyoruz. Yapılan işlemlere ömür biçmek sizlerinde anlayabileceği gibi zordur. “Dolgularımızın ömrünü nasıl uzatabiliriz”gibi bir soru soracak olursanız ? Dolguların ömrü aslında size bağlıdır. Ağız ve diş bakımınıza özen gösterirseniz, dişlerinizi fırçalar, diş ipi kullanır ve doktorunuzun söylediği uygulamalara ne kadar bağlı kalırsanız dolgularınızın ömrüde uzayacaktır. Halk arasında bilinen yanlışlardan birisi de dolgu olan dişlerin çürümeyeceğidir. Bu yanlış bir bilgidir. Dolgu olan dişler diğer dişlere göre daha kolay ve hızlı çürüyebilmektedirler.

Yazar hakkında

Dicle Fırat administrator